Урок хімії 9 клас

Тема.  Класифікація хімічних реакцій за кількістю та складом     
             реагентів і продуктів реакції
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про хімічні реакції;   
            ознайомити з ознаками даної класифікації та типами хімічних
            реакцій;
                 розвивати навички і вміння визначати та розрізняти реакції
            сполучення, розкладу, заміщення та обміну; вдосконалювати
            навички  складати рівняння хімічних реакцій, наводити
            приклади різних типів реакцій;
                 виховувати почуття взаємоповаги, відповідальності.
Обладнання: періодична система хімічних елементів, таблиця
             розчинності, ряд активності металів, дидактичний 
             матеріал, реактиви і хімічний посуд, мультимедійна
             презентація до уроку.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Створення ситуації успіху:
Пропоную учням назвати складові успіху (діяльність, талант, досвід, працьовитість, інтуїція, наполегливість, знання, впевненість, натхнення, зосередженість, …)
Пропоную назвати фактори, що заважають досягти успіху (лінь, неуважність, поспіх, байдужість, безвідповідальність, …)
Тож бажаю вам бути: працьовитими, уважними, організованими, рішучими, допитливими, активними, акуратними в роботі і успіх не заставить себе чекати, успіх прийде до вас.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Перетворення одних речовин на інші постійно відбуваються в природі. Без них неможливе існування життя. Це: фотосинтез, дихання, гниття, травлення,  достигання плодів, пожовтіння листя, синтез білків, передача спадкової інформації,  бродіння, скисання,…)
Сьогодні і ми займемось вивченням хімічних реакцій в невеликих дослідницьких лабораторіях  (учні  утворили чотири гетерогенні групи). Але перед урочистим відкриттям наших маленьких лабораторій спонсори хочуть переконатись, що кошти представлені для досліджень будуть використані допитливими дослідниками з певним запасом знань і бажанням нових відкриттів. Тож покажемо запас своїх знань та вміння логічно мислити.
-         Що таке прості речовини?                                        (слайд 2)
-         Складні речовини –  це …                                        (слайд 3)
         Спонсори забули розібрати  ранкову пошту і попросили їм допомогти  
(в конвертах знаходиться дидактичний матеріал). Виберіть окремо картки з
формулами простих і складних речовин. В інших конвертах малюнки.
 Виберіть малюнки, що на вашу думку відображають:
1)    суміш простих речовин;                                                      
2)    просту речовину;                                                                   
3)    суміш простих речовин;                                           
4)    суміш простої і складної речовини.
Дякую за допомогу, ми швидко розібрали пошту.
-         Що таке хімічна формула?                                         (слайд 4)
-         Що таке хімічна реакція?                                           (слайд 5)
-         Що таке рівняння реакції?                                          (слайд 6)
-         Вихідні речовини,або реагенти – це…                      (слайд 7)
-         Продукти реакції – це…                                             (слайд 8)

А + В     →    С + Д
                   --------------               --------------                      (слайд 9)
          вихідні речовини           продукти реакції
                    реагенти
-         Які ви знаєте ознаки хімічних реакцій?                    (слайд 10)
ü зміна кольору;
ü поява, зникнення чи зміна запаху;
ü утворення або зникнення осаду;
ü виділення чи поглинення теплоти;
ü поява полум’я;
ü виділення газу.
           Ми довели спонсорам, що маємо право проводити дослідження на сьогоднішньому уроці. З вашого дозволу, керівником сьогоднішніх досліджень буду я – вчитель хімії Лугинської гімназії  Бондар Наталія Григорівна.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Тема сьогоднішнього уроку і наших досліджень                     (слайд 11)
Класифікація хімічних реакцій за кількістю і
     складом реагентів і продуктів реакції
Ми вже знаємо, що хімічні реакції можуть відбуватися повільно, або миттєво, за звичайних умов, або при нагріванні, з додаванням каталізатора, або без нього, реакції можуть супроводжуватись різними ефектами. Щоб встановити якийсь порядок у цьому розмаїтті реакцій здійснено їх класифікацію. При цьому було враховано певні ознаки й особливості реакцій. Ми спробуємо класифікувати реакції за кількістю і складом  реагентів та продуктів реакції; дослідимо різні типи реакцій. навчимось їх розрізняти та будемо розвивати свої навички в написанні рівнянь реакцій різних типів. Деякі типи реакцій ,хоч і вивчали їх в різних темах.
В 7 класі в темі «Хімічні властивості кисню» ви розглядали реакції горіння простих речовин, в результаті чого утворюються  оксиди:
S + O2 SO2
4P + 5O2 → 2P2O5
C + O2CO2                     Дані реакції називають реакціями сполучення   
      Реакції сполучення – це реакції, під час яких з декількох речовин утворюється одна складна речовина.                                                      (слайд 12)
      А + В → АВ
(демонструю дослід горіння магнію)
2Mg + O2 → 2MgO
При вивченні у 8 класі хімічних властивостей кислот ви познайомились з реакціями заміщення.
Реакції заміщення – реакції між простою і складною речовинами, в результаті чого утворюється інші проста і складна речовини.       (слайд13)
А + ВС → В + АС
(демонструю дослід взаємодії натрію з водою)
2Na + 2H2O → 2NaOH + H2
Нещодавно в темі «Електролітична дисоціація» ви вчили реакції обміну. Реакція обміну – це реакція  між двома складними речовинами, в результаті чого утворюються дві інші складні речовини.                 (слайд 14)
АВ + СDAD + CB
Демонструю реакцію обміну між натрій карбонатом та хлоридною кислотою:     Na2CO3 + 2HCl → 2NaCl + H2O + CO2
Реакції обміну між основою і кислотою називають реакціями нейтралізації (основа + кислота → сіль + вода)
         Згадайте, які умови вказують на протікання реакцій йонного обміну до кінця:  
-         утворення осаду;
-         виділення газу;                                                                 (слайд 15)
-         утворення малодисоційованої речовини (Н2О).    
В 7 класі в темі «Добування кисню» ви ознайомились з різними способами  добування кисню шляхом реакцій розкладу, більшість з яких відбувається при нагріванні: 
2H2O → 2H2 + O2
2KMnO4K2MnO4 + MnO2 + O2
3H2O2 → 2H2O + O2↑ 
KClO3KCl + O2
2KNO3 → 2KNO2 + O2
2HgO → 2Hg + O2
Всі ці способи одержання кисню базуються на реакціях розкладу. Реакції розкладу  -  це реакції в результаті яких з однієї складної речовини утворюється декілька речовин.                                                            (слайд 16)
АС → А + С 
Демонструю і записую рівняння реакції розкладу під назвою «вулкан»
4(NH4)2Cr2OCr2O3 + N2↑ + 4H2O
Узагальнимо                                                                                  (слайд 17)
Хімічні реакції, за кількістю і складом реагентів і продуктів реакції поділяються на: реакції розкладу, сполучення, заміщення та обміну.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
ІV. Поглиблення знань
Продовжимо  дослідження в наших міні лабораторіях. При роботі з реактивами слід дотримуватись правил техніки безпеки (повторення правил техніки безпеки, яких слід дотримуватись при роботі з їдкими речовинами, при нагріванні, як користуватись нагрівальними приладами, як правильно спостерігати за ходом реакції).
Кожна лабораторія отримала завдання для досліджень  Після проведених реакцій представники лабораторій виступають перед класом з поясненням які реакції вони проводили, записують рівняння реакцій, вказуючи до якого типу вони належать. Клас робить відповідні записи в робочі зошити.
V. Застосування отриманих знань
Спонсори чекають звіт про наші дослідження. Письмовий звіт являє собою самостійну роботу.
Протягом всього уроку за кожну правильну відповідь учні отримували бонуси у вигляді смайликів. По закінченні самостійної роботи додаткові бонуси здаються разом з письмовим звітом.
VI. Домашнє завдання                                                          (слайд 18)
Опрацювати параграф 11 до с.71
Виконати вправи №107, 108, 109
Творче завдання: скласти 5 – 7 тестів з даної теми